Řízení složených topologií
Tato sekce slouží pouze jako drobný návod, ve kterém se snažíme na pár příkladech ukázat potřebný způsob uvažování při návrhu řízení složených topologií. Pro navrhovanou aplikaci musíme dokázat zvolit vhodné řešení.

Kroky postupu:
– určení řídících uzlů aplikace
– určení hlavního komunikačního uzlu aplikace (může být jiný než řídící uzel aplikace)
– určení řídících uzlů redundance (mohou se lišit od obou předcházejících)
– volba fyzické topologie
– volba logické topologie
– volba protokolů pro řízení redundance (s ohledem na RT)

Felloe Wheel (loukoťové kolo-LK)
Tato topologie a její řízení bylo ověřováno především pro technologické sítě monitoringu rozvaděčů v datových centrech. Většinou se v DC používá v 3D provedení Pyramid nebo Multiple Pyramid. Samozřejmě, že řešení je použitelné v mnoha jiných aplikacích.

Každý problém má několik řešení a je potřebné najít to nejvhodnější pro příslušnou aplikaci.
Takto by vypadalo řešení s řízením RSTP, kdy RootBridge by byl uzel U0. Samozřejmě, že změnou nastavení RSTP by aktivní a blokované linky mohly být uspořádány jinak.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jediný skok mezi uzly, dalo by se RSTP (s akceptací rizika RSTP) při správném nastavení použít (vypnutí RSTP na všech portech mimo LK atd.) V topologii Multiple Pyramid již by toto řešení neobstálo.

Dalším možným řešením je kombinace MRP kruhu se středovým uzlem v režimu RSTP – kompatibilní s MRP. Rozložení aktivních a blokovaných linek je odlišné od předcházejícího řešení.

Stejného rozložení aktivních a blokovaných linek můžeme dosáhnout pomocí funkcí Link Backup nebo RNC protokolu v první variantě zapojení

 

Na všech uzlech v obvodu kola by byla linka do středu nastavena jako primární a druhá směřující po obvodu (musí být všechny jedním směrem) jako BackUp.

Cube a Tower
Tyto dvě topologie se čím dál častěji objevují v řešeních pro výškové budovy. My se zaměříme pro prostředí KKI. Představme si, že ve středu kostky je řízený prvek pro řízení velmi kritického procesu. Tento prvek bude napojen ze všech vrcholů kostky (studenti mi to nazvali „ježek v kleci“). Zatím vycházejme z předpokladu, že tento prvek umí sám řešit řízení osmi vstupních linek.

V prvním příkladu řešení této topologie byl použit protokol RNC se zapojením dle druhé varianty.

Při ověřování různých technických záludností jsme v laboratoři zjistili, že u 2. varianty zapojení RNC lze nastavit na více Switchích v kruhu režim Stand-By (platí pro OS Classic v9.x). Při postupném výpadku linek Couplingu jsou linky aktivovány v pořadí dle MAC adresy. Tohoto efektu jsme využili jako jednu z mnoha možných variant řízení topologie Cube.
Pro řízení Cube jsme zvolili následující řešení. Spodní plochu tvoří 1 kruh, horní plochu druhý. Na spodním kruhu je aktivován RNC ve verzi 2. zapojení. V uzlu A je aktivní linka, v uzlech B, C a D jsou v Stand-By (SB) režimu. V horním kruhu není mimo RM nastaveno nic. Při pohledu na obrázek se vloudí myšlenka aktivovat ve spodním kruhu RNC s jednou aktivní a jednou SB linkou pro spojení zdola nahoru a totéž udělat na druhém kruhu na dalších dvou uzlech shora dolů. Toto řešení by nedopadlo dobře. Mělo by dvě aktivní linky a došlo by k broadcastové smršti.
Tower můžeme vytvořit snadno přistavěním dalšího patra a aktivací RNC stejným způsobem v Ringu 2, který bude tvořit podlahu přistavěného patra.

Pro další řešení jsme zvolili RCP. Následující obrázek popisuje řešení takovým způsobem, že již nepotřebuje žádné komentáře.

Řízení topologie Cube má samozřejmě X dalších řešení.

 

Transputer
Topologie používaná často při rozsáhlých plošných rozmístěních PLC ve výrobě.
Jedno z možných řešení bylo představeno při vysvětlení HSR. Další dva příklady se pokusíme nastínit nyní.

Řízení rozděleno na čtyři kruhy s využitím RNC v druhé variantě zapojení.

 

V další variantě jsou horizontální kruhy řízeny MRP a vertikální RSTP v režimu kompatibility s MRP a vypnutím RSTP na portech mimo kruh.

 

Teserakt
Topologie, která se teprve začíná používat pro řízení těch nekritičtějších aplikací.
Zde si již sami vyzkoušejte, jak by se dal řídit. Zkuste jej rozložit na jednodušší celky a využít již dříve uvedených informací.

Je to takový malý hlavolam na dlouhé zimní večery.